چه بیماری هایی باعث خشکی دهان میشود؟ | راهکارهای درمان

چه بیماری هایی باعث خشکی دهان میشود؟ این سوالی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم و شما عزیزان را با مهم ترین دلایلی که می تواند موجب خشکی دهان شود آشنا کنیم و پس از آن به راهکارهایی برای درمان خشکی بیش از اندازه دهان بپردازیم.

خشکی بیش از اندازه دهان، یک بیماری کم اهمیت به شمار می رود اما در هر صورت نباید آنرا نادیده گرفت، چرا که به صورت طبیعی باید دهان مرطوب باشد و زمانی که بزاق دهان کم می شود دچار مشکلات خشکی و کاهش رطوبت در آن می شویم.

مهم ترین بیماری هایی که می توانند دلیل خشکی دهان باشند، ایدز، دیابت و اختلالات تیروئیدی است.

 

عواملی که باعث خشکی دهان می شوند:

در ادامه لیستی از مهم ترین عواملی که باعث خشکی دهان می شوند را در زیر لیست کرده ایم که عبارتند از:

۱) مصرف برخی داروها:

خشکی بیش از اندازه دهان و یا کاهش حجم بزاق دهان می تواند ناشی از عارضه مصرف برخی داروهای شیمیایی باشد. داروهای فشار خون، دستگاه گوارش و بیماری های روانی از مهم ترین نمونه این داروها می باشند.

علاوه بر این، افرادی که در مرحله شیمی درمانی هستند، به احتمال خیلی زیاد بزاق دهان شان کاهش پیدا کرده و دچار خشکی در محیط دهان می شوند.

چه بیماری هایی باعث خشکی دهان میشود؟
چه بیماری هایی باعث خشکی دهان میشود؟

۲) کاهش میزان آب بدن:

کاهش آب بدن نیز با کاهش ترشح بزاق رابطه مستقیمی دارد که چه در صورت فعالیت های سنگین ورزشی، برخی بیماری ها، رِژیم های غذایی کم آب و… ممکن است که سطح آب بدن کاهش یابد و به دنبال آن با خشکی دهان مواجهه شویم.

۳) مشکلات تنفسی:

برخی از مشکلات تنفسی موجب سخت شدن تنفس از راه بینی می شود و فرد روش تنفس از راه دهان را انتخاب می کند که این روش نیز باعث خشکی دهان می شود.

 

۴) کهولت سن:

یکی از عوارضی که همزمان با افزایش سن، با آن مواجهه خواهیم بود، کاهش ترشح بزاق دهن می باشد که از عوارض سالمندی است.
با گذشت سن دیگر غدد بزاقی مانند گذشته کار نمی کنند و ترشحات انها کاهش می باید و به صورت ناخواسته دچار خشکی دهان می شوید.

۵) شیمی درمان و پرتو درمانی:

برخی از تحقیقات دانشمندان، این موضوع را ثابت کرده اند که مراحل درمانی بیماران سرطانی که اغلب تحت شیمی درمانی و پرتو درمانی قرار می گیرند، دچار خشکی دهان می شوند و به نظر می رسد که چند غده بزاقی خشکی دهان را تشدید می کند.

۶) دیابت: 

دیابت یا قند خون نیز می تواند موجب کاهش سطح آب بدن شده و موجب خشکی دهان شود.

عوامل موثر در افزایش خشکی دهان
عوامل موثر در افزایش خشکی دهان

راهکارهای درمان خشکی دهان:

۱) مشورت با پزشک:

در اولین گام باید با پزشک خود مشورت کنید تا با توجه به علائمی که دارید، ابتدا منشاء و دلیل اصلی بروز خشکی دهان در شما یافت شود و سپس بهترین راهکارهای درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

۲) مصرف برخی داروها را کاهش دهید:

همانطور که اشاره کردیم، مصرف برخی داروها موجب خشکی دهان می شود. در این خصوص نیز با پزشک خود مشورت کنید اما اگر به صورت خودسر از داروهای آنتی هیستامین و داروهی ضد احتقان استفاده می کنید، برای مدتی مصرف آنها را محدود و یا قطع کنید.

۳) آدامس بجوید:

یکی دیگر از راهکارهایی که می تواند محیط دندان را مرطوب نگه دارد، جویدن آدامس است چرا که با جویدن مدام آدامس، غدد دهانی تحریک می شوند و بزاق ترشح می کنند که به واسطه آن محیط دهان مرطوب می شود.

آبنبات های میوه ای نیز می توانند گزینه مناسب برای همین امر باشند. البته باید توجه داشته باشید که چه آبنبات و چه آدامسی را انتخاب کنید که از نوع بدون قند آن باشد تا به دندان ها و سلامت بدن آسیبی وارد نشود.

راهکارهای درمان خشکی دهان
راهکارهای درمان خشکی دهان

۴) در مصرف کافئین زیاده روی نکنید:

مصرف بیش از اندازه کافئین موجب افزایش ادرار می شود و همین موضوع باعث کاهش سطح آب بدن و به دنبال آن، بروز خشکی دهان می شود.
بنابراین در مصرف نوشیدنی و مواد غذایی کافئین دار، زیاده روی نکنید.

۵) دهانشویه الکلی استفاده نکنید:

اگر برای سلامت دندان هایتان از دهانشویه استفاده می کنید، از نوع بدون الکل و حاوی فلوراید آن استفاده کنید. چرا که دهانشویه های حاوی الکل، می توانند رطوبت دهان را کاهش دهند و گاهی عملکرد بزاق دهان را برای مدتی مختل کنند و موجب بروز خشکی دهان و لب ها شوند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • سلامت
  • چه بیماری هایی باعث خشکی دهان میشود؟ | راهکارهای درمان