راهکارهای خانگی برای رفع زردی نوزاد | نکات تغذیه ای مادر در زمان زردی نوزاد

راهکارهای خانگی برای رفع زردی نوزاد موضوعی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم و شما عزیزان را با راهکارهایی ساده و خانگی برای درمان زردی نوزادن آشنا کنیم.

همچنین، از آنجایی که شیر مادر یکی از مهم ترین راهکارهای درمانی برای رفع زردی در نوزادان به شمار می رود، تغذییه مادر نیز در دوران زردی نوزاد بسیار مهم و حیاتی است که به همین جهت، در همین مطلب به نکات تغذیه ای مادر در زمان زردی نوزاد نیز خواهین پرداخت.

بنابراین تا انتها این مطلب همراه ما باشید تا با نکات ارزشمندی در خصوص علت ابتلا نوزادان به زردی و راهکارهای درمان آن تا مدت طبیعی زردی نوزاد آشنا شوید.

 

درمان خانگی ززدی نوزادان:

زردی نوزادان دارای روش های درمانی متفاوتی می باشد که بسته به میزان و شدت زردی در نوزاد، پزشک شما را راهنمایی می کند که نوزاد خود را در خانه، در بیمارستان و یا در خانه در زیر دستگاهی دارای لامپ مهتابی و زیر نور مستقیم قرار دهید.

اما اگر زردی کودک تان بسیار کم است و پزشک نیازی به بستری نوزاد در بیمارستان ندیده است، همچنان باید به راهکارهای خانگی توجه داشته باشید تا مرحله زردی نوزادتان بدون هیچ گونه خطری سپری شود.

اما مهم ترین توصیه های درمان خانگی زردی نوزاد عبارتند از:

۱) نور خورشید:

یکی از موثر ترین راهکارهای درمان خانگی زردی نوزادان، استفاده از نور خورشید و یا نور مصنوعی خورشید می باشد.

معمولا زردی کم نوزاد، نیازی به بستری او در بیمارستان ندارد و پزشک معالج توصیه می کند تا کودک را در ساعتی مقابل نور خورشید قرار دهید، البته باید مراقب بود تا پوست نوزاد آفتاب سوخته نشود.

همچنین دستگاهایی به نام فتوتراپی وجود دارند که می توانید انها را کرایه کنید و در درون خانه، نور خورشید را شبیه سازی کنید و کودک را درون محیط دستگاه قرار دهید.

نکات تغذیه ای مادر در زمان زردی نوزاد
نکات تغذیه ای مادر در زمان زردی نوزاد

۲) راهکارهای خانگی برای رفع زردی نوزاد | شیردهی مداوم:

در زمان ابتلا نوزاد به زردی، ادرار نوزاد یک روش دفع کننده ادرار به شمار می رود و شیردهی مداوم و مستمر به نوزاد، علاوه بر افزایش ادرار که موجب خروج بیلی روبین از بدن می شود، عملکرد دستگاه کبد نوزاد را که نقشی حیاتی در پاکسازی خون از زردی دارد، بهبود می بخشد.

بنابراین مادر این زمان، باید بیش از گذشته به نوزادش شیر دهد تا ادرار نوزاد افزایش یافته، و عملکرد کبرد نیز بهبود یابد و بدن آب کافی را دریافت کند.

۳) آب جوانه گندم:

آب جوانه گندم، در دفع سموم بدن بسیار موثر می باشند. اما از آنجایی که نوزاد از طریق شیر مادر تغذیه می شود، بایستی آب جوانه گندم را مادر میل کند تا از طریق شیر خود، خواص آنرا به نوزاد نیز منتقل نماید.

۴) استفاده از مکمل ها:

اگر کودک تان به جای تغذیه از شیر مادر، از شیر خشک استفاده می کند، با مشورت پزشک می توانید مکمل هایی را دریافت کنید و آنها را با شیرخشک مخلوط کنید تا به دفع زردی نوزاد کمک کند.

راهکارهای خانگی برای رفع زردی نوزاد
راهکارهای خانگی برای رفع زردی نوزاد

۵) استحمام نوزاد با گل بنفشه و گل خطمی:

متخصصان طب سنتی، استحمان نوزاد با گل بنفشه و خطمی را در رفع زردی نوزادان موثر می دانند.

برای استفاده از این راهکار، کافی است مقداری گیاه گل بنفشه و خطمی را به وان آب گرم نوزاد اضافه کرده و کودک را درون آن بشویید.

 

چگونگی تشخیص زردی در نوزاد:

نوزادانی که پوست تیره ای دارند، به سختی می شود ابتلا به زردی در آنها را مورد بررسی قرار داد و باید سفیده چشم او را معاینه کند تا متوجه ابتلا نوزاد به زردی بشود.
اما راهکارهای ساده دیگری نیز برای تشخصی زردی در نوزاد وجود دارد که عبارتند از:

  • نوزادی که به زردی مبتلا است، رنگ ادرار اش زرد می شود و مدفوع اش نیز حالت بی رنگ به خود می گیرد. رنگ طبیعی مدفوع نوزاد، زرد یا نارنجی می باشد.
  • افزایش دمای بدن نوزاد
  • به آرامی روی پوست کودک را فشار دهید، اگر در ناحیه فشار داده شده، قسمت زرد رنگ دیده شد، حتما با پزشک مشورت کنید.

عوارض زردی برای نوزاد چیست؟

چنانچه نسبت به زردی نوزاد توجه ای نشود و والدین نسبت به درمان آن اقدامات لازم را با کمک از پزشک انجام ندهند، ممکن است که آسیب های مغزی، فلج مغزی و در برخی موارد خطر ناشنوایی، نوزاد را تهدید کند.

به طور معمول، نوزادانی که قبل از هفته ۳۷ام بارداری، به دنیا می آیند، دچار زردی می شوند و در برخی موارد نیز کودکانی که در هنگام زایمان دچار کبودی یا آسیب داخلی می شوند، مبتلا به زردی می شوند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • سلامت
  • راهکارهای خانگی برای رفع زردی نوزاد | نکات تغذیه ای مادر در زمان زردی نوزاد