خون در مدفوع نشانه چیست؟ | دیده شدن خون در مدفوع نشانه این بیماری هاست!

خون در مدفوع نشانه چیست؟ این سوالی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم و شما عزیزان را با مهم ترین دلایل خون در مدفوع آشنا کنیم و بگوییم که دیده شدن خون در مدفوع نشانه این بیماری هاست!

گاهی ممکن است که روی دستمال توالت یا داخل کاسه توالت، متوجه اثراتی از لکه های قرمز رنگ و سیاه رنگ شوید و مشکوک به وجود خون در مدفوع شوید که لازم است این موضوع را پیگیری کنید، چرا که مشاهده خون در مدفوع می تواند نشانه برخی از بیماری های جدی مربوط به دستگاه گوارش باشد و هر چقدر که زودتر بتوانید بیماری را شناسایی کنید، در مرحله درمان آن از شانس بیشتری برخوردار خواهید بود.

بنابراین در ادامه همراه ما باشید تا متوجه شوید که وجود خون در مدفوع نشانه چیست؟

۱) فیشر آنال:

فیشر آنال نام عارضه ای است که علت بروز آن اغلب یبوست و سختی هنگام تخلی مدفوع خشک می باشد.

این عارضه که شقاق مقعدی نیز نامیده می شود، موجب بروز خون در مدفوع می شود و درد خفیفی نیز پس از تخلی مدفوع به همراه دارد.

معمولا این مشکل با ضعیف بودن عملکرد دستگاه گوارش در هضم غذا، رخ می دهد که توصیه می شود از غذای های خشک و کم آب کمتری در ژیم غذایی تان استفاده کنید و مواد غذایی حاوی فیبر بیشتری را در سبد غذایی تان بگنجانید.

۲) پولیپ:

پولیپ ها می توانند موجب بروز سرطان بابشند، چرا که خود آنها نیز نوعی بافت خوش خیم در روده می باشند که مهم ترین نشانه اش، تغییر رنگ مدفوع و یا تاخیر در اجابت مزاج می باشد.

به طور معمول وجود پولیپ در بافت روده نمی تواند موجب خونریزی یا خونی شدن مدفوع باشد اما احتمال آن وجود دارد و اگر پولیپ ها را در مراحل اولیه شناسایی کنیم و از بافت روده جدا شوند، خطر ابتلا به سرطان تا حد مطلوبی از بین می رود.

خون در مدفوع نشانه چیست؟
خون در مدفوع نشانه چیست؟

۳) سرطان کولورکتال:

مهم ترین نشانه های سرطان کولورکتال، اسهال، یبوست، درد یا کرامپ شکم اشاره کرد وتغیییراتی که در مدعوم می تواند ایجاد کند، کاهش قطر مدفوع و بروز رگه های خونی در مدفوع باشد. همچنین تیره بودن رنگ مدفوع می تواند نشانه از خونریزی در قسمت های بالایی دستگاه گوارش باشد.

برای اطلاع و اطمینان نسبت به این موضوع، می توانید آزمایش غربالگری مدفوع باهید.

۴) بواسیر:

بواسیر که اصطلاح تخصصی آن، بواسیر نام دارد، رایج ترین علت دیده شدن خون در مدفوع می باشد. افراد چاق، زنان باردار، افرادی که دیر اجابت مزاج می کنند، در معرض ابتلا به بواسیر می باشند. خارش، احساس درد و سورش نیز از دیگر نشانه های ابتلا به بواسیر می باشد.

بواسیر مانند دیگر مواردی که اشاره شد، خطرناک نیست و حتی ممکن است پس از مقطعی رفع شود اما استفاده از فیبر بیشتر در رژیم غذایی، کاهش وزن، تحرک و فعالیت کافی می تواند در رفع بواسیر کمک کننده باشد.

آیا دیده شدن خون در مدفوع خطرناک است؟
آیا دیده شدن خون در مدفوع خطرناک است؟

۵) دیورتیکولوز/ دیورتیکولیت:

در دیورتیکولوز برآمدگی هایی در دیواره روده ایجاد می شود که اگر حالت عفونی بگیرند، فرد دچار دیورتیکولیت می شود.

از نشانه های قابل مشاهده این عارصه می توان، حالت تهوع، تب، تاخیر در اجابت مزاج، اسهال و مشاهده خون در مدفوع اشاره کرد.

چنانچه به این بیماری مبتلا باشید، مصرف آنتی بیوتیک ها با کاهش میزان عفونت در دیواره روده، می تواند تا حدی مطلوبی به درمان کمک کند، اما در موارد حادتر، نیاز به جراحی می باشد.

۶) زخم های گوارشی:

زخم های گوارشی یکی دیگر از علت های دیده شدن خون در مدفوع می باشد که نشانه های دیگری همچون، سوزش سر دل، آروغ زن های زیاد یا حالت تهوع دارد.
برای درمان این موارد معمولا، داروهای آنتی بیوتیک و داروهای موثر در کاهش اسید معده تجویز می شود.

خون در مدغوع نشانه چیست؟
خون در مدغوع نشانه چیست؟

در هنگام مواجهه با خون در مدغوع چه کنیم؟

مشاهده خون در مدفوع می تواند نشانه ابتلا به بیماری های بسیار مهمی باشد و لازم است که نسبت به آن توجه لازم را داشته باشید.

دیده شدن خون قرمز در مدفوع را باید با پزشک خود در میان بگذارید و حتما سایر نشانه های دیگر را مانند، احساس درد در هنگام اجابت مزاج، احساس سوزش، تب و تهوع و… یادداشت کنید تا در هنگام مشورت با پزشک، او را در جریان ماجرا قرار دهید.

همچنین باید دفت داشته باشید که در صورت مواجهه شدن با حجم قابل توجه خون در مدفوع و احساس سبکی و بی هوایی در ناحیه سر، فورا به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی مراجعه کنید و موضوع را با متخصص اورژانس در میان بگذارید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • سلامت
  • خون در مدفوع نشانه چیست؟ | دیده شدن خون در مدفوع نشانه این بیماری هاست!